Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkisi

Gönderildi Editor 26/04/2019 0 Yorumlar

Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkisi. Her rengin kendine göre anlamı ve enerjisi vardır.Renkler kullanıldıkları alanı psikolojik ve estetik açıdan etkilemektedir. Ev dekorasyonunda renk seçimi yaparken hangi rengin nasıl bir etki yarattığını ve hangi renklerle kullanılırsa daha uygun olacağını bilmekte fayda var.

Kırmızı: Kırmızı renk enerjiyi, aşkı ve canlılığı temsil eder. Kırmızı renk insanları çabuk karar almaya iter. Dikkat çekici bir renk olduğundan evinizi dekore ederken dikkat çekmek istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. İddialı bir renktir. Bu yüzden dozunda ve ölçülü kullanmak gerekli. Bütün duvarlar kırmızıya boyanırsa ya da kırmızı renk yoğun olarak kullanılırsa huzursuzluk verecektir ve boğucu bir ortam yaratacaktır. Kırmızı romantizmi de temsil ettiğinden yatak odalarında ve iştah açıcı özelliği olduğundan mutfaklarda ve yemek odalarında kullanılabilir.

 

ev-dekorasyonunda-renklerin-psikolojik-etkisi

 

Mor: Asaletin rengidir. İhtişamı, zenginliği ve lüksü temsil eder. Bu yüzden geçmiş zamanlarda saraylarda sıkça kullanılan bir renkti. Bu sezonda dekorasyonda mor rengi çok moda olduğundan sıkça karşılaşacağız. Konsantrasyonu arttırdığından ve sakinleştirici etkisi olduğundan çoğu zaman meditasyonla ilişkilendirilir. Mor gösterişli bir renk olduğundan dengeli kullanmak gerekir. Açık tonları romantik yatak odaları için kullanılırken, salonda kullanacağınız koltuklarınızın rengini mordan yana kullanarak sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Dorelerle ve bakır tonları ile rahatlıkla kullanılabilir. Bebek odalarında ve yatak odalarında çok yoğun kullanıldığı zaman uyku kalitesini bozabilir.

Gri:

Gri renklerin arasında en nötr olanıdır. Açık tonları dinginlik verir. Rahatlatıcı bir etki yaratır. Maskülen ve soğuk bir havası vardır. Canlı renklerle kullanıldığında bu soğuk hava kırılır. Gri 2018 yılının dekorasyon modasının en popüler rengi. Endüstriyel tasarımla birlikte kullanıldığında modern bir atmosfer oluşturur. Mutfaklarda ve banyolarda rahatlıkla kullanılabilir.

 

ev-dekorasyonunda-renklerin-psikolojik-etkisi

 

Beyaz: Temizliğin, masumiyetin ve güvenin rengidir. Işığı yansıtma özelliği olduğundan kullanıldığı ortama ferahlık verir. Küçük mekanlarda daha çok tercih edilmesinin nedeni de beyaz renginin alanı daha geniş göstermesidir. Beyaz renk diğer bütün renklerle uyum sağladığından dekorasyon konusunda sizi kısıtlamayacaktır. Siyah ve beyazla kullanıp modern bir ortam oluştururken canlı renklerle kullanıp neşeli bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Siyah: Siyah asaleti ve zarafeti temsil eder. Zamansız ve şıktır. Kullanılan mekandaki yoğunluğu ve dağılımı önemlidir. Siyah rengi ana renk değil de tamamlayıcı ve destekleyici renk olarak kullanmak daha uygun olacaktır. Önemli olan siyahı ön plana çıkartacak renk tonlarını yoğun olarak kullanmaktır. Siyahı kırmızı tonları, hardal,turuncu ve fuşya ile rahatlıkla kombine edebiliriz.

 

Yorum Bırakın