Küçük Evlere Büyük Fikirler

Gönderildi Editor 26/04/2019 0 Yorumlar

Büyük şehirlerde yaşamanın birçok avantajının yanında küçük evlerde yaşamaya mecbur kaldık. Eski büyük, geniş evlerde yaşamak artık hayal. Burada bize düşen küçük evlerimizi daha kullanışlı hale getirmek.

Küçük evlerde öncelikle aydınlık ve ferahlık hissine önem vermelisiniz. Bu yüzden minimalist ve olduğunca sade bir dekorasyon oluşturmalısınız. Evinizin ışık alan kısımlarını kapatmamalı ve ışığı yansıtma özelliği olan açık renkler kullanmalısınız.

 

kucuk-evlere-buyuk-fikirler

 

Küçük evlerinizin salonları için koltuk takımı seçmek çok önemlidir. Bu dekorasyona uygun koltuk tipi dar kolçaklı ve dar sırtlı olanlardır.  Salonda rahat hareket etmek ve fazla yer kaplamaması için minimal tasarımlar tercih edilmelidir. Son zamanlarda trend olan retro koltuk takımlarını salonunuzda kullanarak oldukça şık bir hava yaratabilirsiniz. Koltuk takımı seçerken yataklı ve sandıklı olanları tercih ederseniz hem misafir geldiğinde sıkıntı yaşamaz hem de yatak örtüsü, yorgan gibi büyük ev eşyalarınız için kullanabilirsiniz. Küçük salonlarınız için koltuk takımı kullanmak yerine L koltuk kullanarak alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Tek renkte seçeceğiniz bir L koltuğu renkli bir berjerle tamamlayabilirsiniz. Kitaplık için ekstra bir alanınız yoksa, orta sehpanızı sandıklı olanlardan seçip kitaplık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Salonunuz fazla ışık almıyorsa duvarlara monte edilen spot lambalardan ve  lambaderlerden faydalanabilirsiniz. Büyük desenli ve gösterişli perdeler yerine store perdeler tercih edilmeli. Salon dekorasyonunda özellikle göz yorucu desenlerden kaçınmalı. Renk uyumuna dikkat edip kontrast oluşturacak renkleri bir arada kullanmalısınız. Aynaların her zaman kullanıldığı ortamı daha geniş gösterir ve derinlik katar. Özellikte salonunuzda kullanacağınız aynayı pencerenin tam karşısına gelecek şekilde yerleştirirseniz gün ışığını yansıtacağından salonunuzun daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Fazla dekoratif aksesuar kullanmaktan kaçının. Fazla aksesuar hem göz yoracak hem de dağınık bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Kullanacağınız birkaç parlak metal ve cam aksesuarla salonunuzu hareketlendirebilirsiniz. Alçak tavanlı bir eve sahipseniz dikey desenli duvar kağıtları evinizin daha yüksek gözükmesini sağlayacaktır.

 

kucuk-evlere-buyuk-fikirler

 

Küçük yatak odalarında da en önemli dekorasyon kuralı mobilyaların odanın ölçülerine göre olmasıdır. Yatağınızı ve yatak ucunda kullanacağınız puf ya da bankınızı sandıklı olanlardan seçerseniz büyük eşyalarınız için şık bir depolama alanı oluşturabilirsiniz. Dolaplarınızı bol gözlü ve çekmeceli olmasına özen gösterin. Ayna için kullanacağınız alanınız yoksa dolap kapaklarını aynalı olan dolapları tercih etmelisiniz. Büyük yatak başlıkları yerine yaptıracağınız dolaplar ile depolama alanlarınızı çoğaltabilirsiniz. Duvara çok sayıda küçük tablo ve fotoğraf asmak yerine bir tane büyük olanı seçmeniz yatak odanızın geniş  gözükmesini sağlayacaktır.

Küçük mutfaklarınızı mevcut alanlarını daha verimli kullanarak mutfaklarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Her alanda geçerli olan ‘açık renk geniş gösterir’ kuralı mutfaklar içinde geçerlidir. Mutfağınızda kullanacağınız fayansların açık renk ve büyük parçalı olması mutfağınızın daha geniş gözükmesini sağlayacaktır. Kullanacağınız ankastre ürünler ve mutfak köşe takımları ile yerden tasarruf edebilirsiniz.

 

Yorum Bırakın